O nastanku društvu
Moji spomini segajo daleč nazaj v leto 1950, nekaterih se komaj spomnim, drugi ostajajo bolj v jasnem spominu, verjetno zaradi njihove pomembnosti.
Posebej jasni so spomini na tista leta, ko smo s skromnimi sredstvi, a z velikim srcem in željo storiti nekaj dobrega za prihodnost, orali ledino v organiziranju zdravstvene službe.
Po končani maturi na srednji medicinski šoli v Ljubljani leta 1950 sem bila razporejena v službo na Okrajni ljudski odbor Gornja Radgona – Poverjeništvo za zdravstvo. V tistem času je bila ta služba in tudi vsa zdravstvena služba v organizacijskih povojih.
Organizacija zdravstvene službe je izgledala tako:
V vseh okrajnih središčih, to so Radgona, Apače, Sv. Jurij ob Ščavnici in Radenci so bile splošne ambulante in to v privatnih stanovanjih.
V programu razvoja zdravstvene službe pa je bil poudarek predvsem na razvoj Referata za zaščito matere in otroka in ustanovitev Proti tuberkuloznega dispanzerja.
Moje prvo področje dela je bilo izboljšati delo na področju zaščite matere in otroka.
Referat za zaščito matere in otroka je bilo posebno pomembno področje delovanja, kajti umrljivost novorojenčkov in dojenčkov je bila med 3-5 %. Otroške posvetovalnice so bile štiri v celotnem območju okraja in še te so bile pod vodstvom organizacije AFŽ (ženska organizacija), katere osnovna naloga je bila, deliti hrano prejeto od UNCEF-a (mleko v prahu, sir in maslo).
Na Ministrstvo za zdravstvo je bil Referat zaščite matere in otroka, od koder smo prejemali navodila za organiziranje otroških posvetovalnic na terenu. Glede na zgoraj navedene podatke je bila želja nas medicinskih sester, ki smo delovale na terenu, da se mreža posvetovalnic razširi in se zviša njihova strokovnost.
Posvetovalnice so delovale enkrat meseno ob prisotnosti zdravnika, medicinske sestre in babice.
Z veliko truda in ob podpori Republiškega referata za zaščito matere in otroka se je ta dejavnost hitro razvijala. V veliko podporo pri organizaciji te službe in pri samem delu mi je bilo obiskovanje številnih seminarjev, ki so obravnavali omenjeno tematiko.
Moje drugo področje dela pa je bilo v Proti tuberkuloznem dispanzerju v Gornji Radgoni, ki je odprl svoja vrata 1. 1. 1950 v veselje takrat številnih tuberkuloznih bolnikov in tudi ostalega prebivalstva. Tuberkuloznim bolnikom je bilo to v veliko pomoč, saj se je pot do zdravnika, RTG pregledov in zdravil precej skrajšala (pred tem so morali te storitve opraviti v Mariboru).
Uvedla se je tudi patronažna služba, zdravstveno-prosvetno delo in drugo.
V naslednjih letih se je zaposlilo vse več strokovnega zdravstvenega kadra, ki je uspešno zaključil šolanje v medicinskih šolah. S tem se je izboljšala strokovnost in olajšala organiziranost zdravstvene službe.
Na območju Pomurja so bili organizirani številni seminarji, predavanja in povezovanja raznih služb. Bilo je veliko dela, a strokovna povezava med pomurskimi medicinskimi sestrami je bila velika in iskrena. Združevala nas je velika želja po čim bolje organizirani zdravstveni službi v delokrogu medicinske sestre. Povezovale smo se sestre s terena in sestre osnovne ter bolnišnične službe.
Tako trdna strokovna in prijateljska povezava pomurskih medicinskih sester je bila vzrok in dobra osnova za pobudo in za ustanovitev Društva medicinskih sester Pomurja.
Po spominu naj bi bilo to nekje leta 1959 ali 1960. Zgodilo se je na nekem srečanju, kjer smo na hitro ustanovile iniciativen odbor. Na mojo pobudo naj bi se iniciativen odbor sestal v Gornji Radgoni, in to se je tudi zgodilo. Društvo medicinskih sester Murska Sobota je tako ustanovila peščica nadebudnih medicinskih sester. Izvolili smo prvo predsednico, in to je bila medicinska sestra Helena Ravnič.
Za proslavitev tega dogodka nas je vodstvo Zdravstvenega doma Gornja Radgona povabilo na kosilo in na koncu še na ogled Šampanjske kleti, kjer smo v prijetnem vzdušju in s ponosom nazdravili novoustanovljenemu društvu.
Z malim številom članstva, vendar z veliko željo po druženju in strokovnem izpopolnjevanju, je nastalo društvo z velikim srcem, na katerega moramo v Pomurju biti ponosni.
Predsednica Društva medicinskih sester Murska Sobota – Radenci (tako je bil takrat naziv društva) sem postala 1975 leta. Takrat smo društvo tudi uradno registrirali s statutom. Prvi obni zbor smo imeli v zdravilišču Radin v novi dvorani.
Moje službovanje sem nadaljvala in tudi zaključila v Zdravilišču Radenci, kjer se je na mojo pobudo leta 1983 ustanovila sekcija zdraviliških medicinskih sester v okviru Republiškega društva medicinskih sester. Prva predsednica je bila Štefka Slivnik iz Zdravilišča Rogaška Slatina.
Moja velika želja je, da bi se tudi danes vsaka medicinska sestra, mlada, starejša ali upokojena s ponosom in z vero v svojo doktrino udeleževala strokovnih in ali družabnih srečanj.
Strokovnemu društvu medicinskih sester Pomurja želim še naprej veliko uspešnega dela in srečanj.
Slavica Fekonja